Profile glebowe – czarnoziem

  • Kod: PHU442
  • szt.
  • Cena netto: 332,38 zł 349,00 zł

Profile  glebowe – czarnoziem to model z serii przedstawiającej przekrój pionowy przez glebę demonstrujący ułożenie poszczególnych warstw formujących się podczas procesu glebotwórczego od powierzchni po skałę macierzystą. Niewątpliwie każdy rodzaj gleby różni się od innych wieloma właściwościami między innymi ilością poziomów genetycznych, strukturą, miąższością, grubością warstw, zawartością substancji mineralnych, barwą. Kompletacja całego zestawu, umożliwia dokonanie analitycznego porównania tychże gleb. Model jest odzwierciedleniem niepowtarzalności wzorców występujących w naturze.

Podsumowując, modele nieznacznie mogą różnić się wizualnie ponieważ próbki gleb pozyskiwane są w różnych miejscach Polski a każdy z modeli wykonywany jest ręcznie.

Czarnoziem jest glebą dojrzałą o w pełni rozwiniętym profilu. Dominującym procesem glebotwórczym jest proces darniowy. Rozkład silnie ukorzenionej roślinności trawiastej i substancji organicznych powoduje powstawanie ciemnego poziomu próchnicznego górnej warstwy profilu. Luźniejsza struktura skały macierzystej i górnego poziomu próchnicznego ułatwia przemiany zachodzące w glebie i powstawanie profilu o dużej miąższości. Jest to żyzna gleba o wysokiej wartości produkcyjnej.

Opis techniczny

Słój o przekroju kwadratowym 100mm x 100 mm wys. 300 mm z prostymi płaszczyznami ścian,  idealnie eksponuje przekrój pionowy, wskazujący ułożenie poszczególnych warstw.. Zaokrąglone ergonomicznie  narożniki, ułatwiają prezentowanie modelu w dłoniach. Słój zamykany jest przykrywką zaopatrzoną w silikonową uszczelkę dodatkowo zabezpieczaną przed otwarciem taśmą akrylową.

 

Modelowi towarzyszy KARATA CHARAKTERYSTYKI – fiszka  czarnoziemu, opisująca pokrótce najistotniejsze informacje dotyczące tej gleby:

Ocena żyzności. Opis procesu powstawania gleby.  Występowanie w Polsce i na świecie. Typowa roślinność uprawowa oraz gatunki  naturalnej  prekursorskiej szaty roślinnej. Przy tytułowej nazwie gleby widnieje jej procentowy udział w ogólnej powierzchni gleb w Polsce. Każdą z kart wieńczy ciekawostka związana  z tematyką gleb.